VoucherCoupon

Dżamut - Buchara Dywan Turkmeński 198x128

Dżamut - Buchara Dywan Turkmeński 198x128

Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:

  • Promocyjna Cena: 2742       30%
  • Cena Detaliczna: 3917 zł
  • Kod Dywanu: bkh033-23524
  • Wielkość: 198x128 cm
  • Grubość: Cienki (<5 mm)
  • Wiek: 0-20 (Nowe)
  • Pochodzenie: Turkmenistan
  • Włosie – Osnowa: Wełna w Wełnie
  • Gęstość Pęczków: około 200.000 pęczków na m²
  • Kolory dywanu:

Dywany Jomut (Yomut): Dywany Jomut (Yomut) tkane są przez turkmeńskich koczowników zwanych Jomut, którzy zamieszkują tereny między północną Persją, Morzem Kaspijskim, Uzbekistanem i Afganistanem. Dywany Jomut są wełniane z wełnianą osnową. Są one gęsto i dokładnie tkane, co wymaga materiałów najwyższej jakości. Większość dywanów Jomut posiada krótkie i cienkie włosie. Ich główne kolory to czerwony oraz jego różne odcienie. Ich wzory to zazwyczaj powtarzające się ośmiokąty lub medaliony, otoczone licznych pasami, z jednym głównym, szerokim pasem oraz mniejszymi po jego obu stronach.

Dywany Buchara: Dywany Buchara tkane są w Balochistanie, a także w różnych rejonach Uzbekistanu, Turkmenistanu i Afganistanu. Do dywanów turkmeńskich należą Beszir, Salor, Tekke-Buchara, Dżolam-Bucharaband, Ersari, Czaudor i Dżamut, które są przykładami stylu tkania dywanów zwanych Buchara (Bokhara). Niektórymi z obszarów Turkmenistanu, gdzie produkowane są te właśnie dywany są Aszchabad, Baharden, Geok-Tepe, Kyzyl-Arwat oraz Merv. Głęboka czerwień i cała gama koloru czerwonego, od fioletowego aż po brązowy, to główne odcienie dywanów, natomiast powtarzające się ośmiokąty, romby oraz motywy dżamut to najczęstsze wzory charakterystyczne dla tychże dywanów. Do wyrobu włosia używa się zawsze wełny.

Nomadzkie: Dywany tkane przez nomadów. Ludy koczownicze przemieszczają się z miejsca na miejsce i nie osiedlają się na stałe na żadnym obszarze geograficznym. Wykonują oni ręcznie robione dywany na krosnach własnej produkcji. Dlatego też czasami mogą zaistnieć niewielkie różnice w trakcie tkania, co powoduje, że ich dywany mają nierównomierne kształty. Projektowanie dywanów odbywa się z pamięci i zależy w głównej mierze od chwilowej inspiracji poszczególnych rzemieślników. Z tego też powodu zdarza się, że ich dywany nie posiadają jednolitego wzoru na całej swojej powierzchni.

Tkanina na jednej lub dwóch krawędziach dywanu: Niektóre dywany posiadają frędzle zaplatane przez nomadów wzduż jednej lub dwóch krawędzi, dzięki czemu powstaje kilim lub specjalny splot składający się z niewielkich warkoczy. Jest to technika wykorzystywana przez niektórych tkaczy aby uzyskać większą odporność dywanów lub poprostu w celu ukazania ich umiejętności tkackich. Przykłady

Kategoria Główna
Rodzaj
Pochodzenie
Wielkość/Kształt
Wzór
Jakość
Kolor

Pin it

Dywany, Które Już Widziałeś
Dżamut - Buchara
Yomut - Bokhara 198x128
2742 zł

You have to choose at least two (2) carpets!

You can select up to six (6) carpets to compare!