Isfahan Dywan Perski 111x87

Isfahan Dywan Perski 111x87

Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:

  • Promocyjna Cena: 1403       30%
  • Cena Detaliczna: 3338 zł
  • Kod Dywanu: unq4352-721
  • Wielkość: 111x87 cm
  • Grubość: Średni (5-10 mm)
  • Wiek: 0-20 (Nowe)
  • Pochodzenie: Iran/Persja
  • Włosie – Osnowa: Wełna w Bawełnie
  • Gęstość Pęczków: około 250.000 pęczków na m²
  • Kolory dywanu:

Dywany Isfahan: W centrum Iranu, pomiędzy górami Zagros a pustynią, leży miasto Isfahan. Obecnie jest ono ważnym miastem przemysłowym o populacji 1,2 miliona mieszkańców. Pod względem architektonicznym miasto jest prawdziwym arcydziełem. Duży plac Imama Homeiniego z dwoma meczetami (Lutf Allah i Ali Kapu), z pałacami, parkami i starymi mostami, otoczone są sklepami sprzedającymi figurki, dywany, biżuterię, a także domami herbaty (tea hane). Wszystko to razem wzięte tworzy niesamowitą atmosferę, prawdziwie orientalną. Wielki Bazar biegnie od północnej części placu aż do meczetu Piątkowego, osiągając długość 5 km. Jedno stare perskie powiedzenie z XIV wieku mówi, że Isfahan jest połową świata. Miasto to, podczas panowania dynastii Safawidów (1502 – 1629), było stolicą Iranu, gdzie szach Abbas zgromadził najlepszych rzemieślników wykonujących dywany. W okresie tym zostały utkane najbardziej luksusowe dywany, które w czasach obecnych można oglądać w niektórych pałacach, muzeach, czy w prywatnych zbiorach znanych kolekcjonerów sztuki. Starsze dywany Isfahan, w przeciwieństwie do późniejszych, nie posiadały centralnego medalionu. Cała powierzchnia dywanu była pokryta spiralnymi, ozdobnymi kwiatami oraz palmetami kwiatowymi. Nowoczesne dywany Isfahan nie mogą się do nich porównywać, gdyż niegdyś powstawały one wyłącznie dla wyższej klasy. Kontynuując jednak tradycję, nawet nowoczesne dywany Isfahan są drobno utkane, natomiast włosie jest przycinane bardzo krótko, w celu podkreślenia ich wzorów. Do ich wyrobu używa się również jedwabiu, aby podkreślić niektóre części wzoru, szczególnie przy wykonywaniu kwiatów. Osnowę wykonuje się z jedwabiu lub z bawełny.

Dywany nomadzkie, których wzory zaczerpnięto od dywanów z centrów miejskich:
Są to dywany produkowane przez nomadów, którzy w ostatnich latach zamieszkali na stałe we wsiach. Dywany te cechuje technika tkacka znana koczownikom, jednak w ich wzorach widać wyraźne wpływy dywanów miejskich. Ze względu na nomadczny styl tkania, kształty dywanów są niekiedy nieregularne.

Abrasz: Ze względu na odmienny stopień natłuszczenia włosia oraz różnej zawartości soli podczas procesu barwienia, wełna wykazuje nierównomierną chłonność ilości barwnika. Przed rozpoczęciem tkania nie jest to aż tak widoczne. Natomiast podczas samego tkania powstają rzędy o odmiennych odcieniach tego samego koloru. Efekt ten zwany jest Abrasz – co w języku perskim znaczy „chmurka” - demonstruje ono naturalność i autentyczność włosia, do którego wyrobu nie zostały użyte żadne środki chemiczne. Przykłady

Kategoria Główna
Rodzaj
Pochodzenie
Wielkość/Kształt
Wzór
Jakość
Kolor

Pin it

Dywany, Które Już Widziałeś
Isfahan
Isfahan 111x87
1403 zł

You have to choose at least two (2) carpets!

You can select up to six (6) carpets to compare!