fbGodziny operacji: od poniedziałku do piątku, w godzinach 09.00 – 16:00, a także w sobotę 09:00 – 14:00

Beludż - Turkaman Dywan Perski 138x88

Beludż - Turkaman Dywan Perski 138x88

 Image Zoom


Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:

  • Promocyjna Cena: 635       -30%
  • Cena Detaliczna: 907 zł
  • Kod Dywanu: unq4102-2616
  • Wielkość: 138x88 cm
  • Grubość: Średni (5-10 mm)
  • Wiek: 0-20 (Nowe)
  • Włosie – Osnowa: Wełna w Wełnie
  • Gęstość Pęczków: około 200.000 pęczków na m²
  • Kolory dywanu:

Dywany Beludż: Beludżowie, jest to grupa nomadów, na którą składa się wiele plemion różnego pochodzenia, wędrujących pomiędzy Persją a zachodnim Afganistanem. Beludżowie produkują bardzo trwałe dywany z wełny o wysokiej jakości, które są gęsto i mocno tkane. Ich osnowa jest wełniana, czasami też używa się do jej wyrobu wełny koziej. W nowszych dywanach zwykle robi się bawełnianą osnowę. Wiele dywanów posiada również dekoracyjne kilimy na obu krótszych bokach, co sprawia, iż dywany stają się mocniejsze i lepiej chronione przed uszkodzeniami. Cienkie fredzle dywanów często robione są z wełny koziej. Są one naturalnie barwione, dominują kolory bordowy, niebieski, brązowy i czarny. Przedstawiane na nich wzory sa geometryczne, czesto też można zauważyć różne przedstawienia Drzewa Życia (symbol zwykle wykorzystywany do dekoracji dywanów modlitewnych). Dywany Baludż, które można spotkać w irańskim mieście Maszad (Mashad) nazywane są Maszad-Baludż (Mashad-Baluch), inne natomiast, sprzedawane w afgańskim mieście Herat znane są pod nazwą Herat-Baludż (Herat-Baluch).

Dywany Turkmeńskie: Dywany turkmeńskie tkane są w różnych regionach Uzbekistanu, Turkmenistanu, Turkiestanu Wschodniego, Afganistanu i Beludżystanu. Do tych dywanów należą: Basdżir, Salor, Tekke-Buchara, Dżolam-Bucharaband, Ersar, Czaudor, Jomut oraz dywany, które reprezentują styl dywanów o nazwie Buchara. Niektóre obszary Turkmenistanu, gdzie tkane są te dywany to: Aszchabad, Baharden, Geok-Tepe, Kyzyl-Arwat i Merw. Również afgańskie dywany Beludż oraz dywany z wschodniego Turkmenistanu należą do grupy dywanów turkmeńskich. Bordowy i cała gama czerwieni, od fioletu do brązu, to dominujące kolory, łącznie z powtarzającymi się ośmiokątami, rombami, motywem gul, motywem dżomut, które są cechami szczególnymi tychże dywanów.

Nomadzkie: Dywany tkane przez nomadów. Ludy koczownicze przemieszczają się z miejsca na miejsce i nie osiedlają się na stałe na żadnym obszarze geograficznym. Wykonują oni ręcznie robione dywany na krosnach własnej produkcji. Dlatego też czasami mogą zaistnieć niewielkie różnice w trakcie tkania, co powoduje, że ich dywany mają nierównomierne kształty. Projektowanie dywanów odbywa się z pamięci i zależy w głównej mierze od chwilowej inspiracji poszczególnych rzemieślników. Z tego też powodu zdarza się, że ich dywany nie posiadają jednolitego wzoru na całej swojej powierzchni.

Wszystkie dywany CarpetU2 są czyszczone przy użyciu wysokiej jakości produktów antybakteryjnych i przeciwko ćmie, zgodnie z prawodawstwem perskim.

Abrasz: Ze względu na odmienny stopień natłuszczenia włosia oraz różnej zawartości soli podczas procesu barwienia, wełna wykazuje nierównomierną chłonność ilości barwnika. Przed rozpoczęciem tkania nie jest to aż tak widoczne. Natomiast podczas samego tkania powstają rzędy o odmiennych odcieniach tego samego koloru. Efekt ten zwany jest Abrasz – co w języku perskim znaczy „chmurka” - demonstruje ono naturalność i autentyczność włosia, do którego wyrobu nie zostały użyte żadne środki chemiczne. Przykłady

Kategoria Główna
Rodzaj
Pochodzenie
Wielkość/Kształt
Wzór
Jakość
Kolor

Pin it

Dywany, Które Już Widziałeś
Beludż - Turkaman
Baluch - Turkaman 138x88
635 zł

You have to choose at least two (2) carpets!

You can select up to six (6) carpets to compare!