VoucherCoupon

Isfahan Dywan Perski 203x130

Isfahan Dywan Perski 203x130

Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:

  • Cena Detaliczna: 34188
  • Kod Dywanu: spc073-1361
  • Wielkość: 203x130 cm
  • Grubość: Cienki (<5 mm)
  • Wiek: 0-20 (Nowe)
  • Pochodzenie: Iran/Persja
  • Włosie – Osnowa: Wełna z Jedwabiem w Jedwabiu
  • Gęstość Pęczków: około 800.000 pęczków na m²
  • Kolory dywanu:

Dywany Isfahan: W centrum Iranu, pomiędzy górami Zagros a pustynią, leży miasto Isfahan. Obecnie jest ono ważnym miastem przemysłowym o populacji 1,2 miliona mieszkańców. Pod względem architektonicznym miasto jest prawdziwym arcydziełem. Duży plac Imama Homeiniego z dwoma meczetami (Lutf Allah i Ali Kapu), z pałacami, parkami i starymi mostami, otoczone są sklepami sprzedającymi figurki, dywany, biżuterię, a także domami herbaty (tea hane). Wszystko to razem wzięte tworzy niesamowitą atmosferę, prawdziwie orientalną. Wielki Bazar biegnie od północnej części placu aż do meczetu Piątkowego, osiągając długość 5 km. Jedno stare perskie powiedzenie z XIV wieku mówi, że Isfahan jest połową świata. Miasto to, podczas panowania dynastii Safawidów (1502 – 1629), było stolicą Iranu, gdzie szach Abbas zgromadził najlepszych rzemieślników wykonujących dywany. W okresie tym zostały utkane najbardziej luksusowe dywany, które w czasach obecnych można oglądać w niektórych pałacach, muzeach, czy w prywatnych zbiorach znanych kolekcjonerów sztuki. Starsze dywany Isfahan, w przeciwieństwie do późniejszych, nie posiadały centralnego medalionu. Cała powierzchnia dywanu była pokryta spiralnymi, ozdobnymi kwiatami oraz palmetami kwiatowymi. Nowoczesne dywany Isfahan nie mogą się do nich porównywać, gdyż niegdyś powstawały one wyłącznie dla wyższej klasy. Kontynuując jednak tradycję, nawet nowoczesne dywany Isfahan są drobno utkane, natomiast włosie jest przycinane bardzo krótko, w celu podkreślenia ich wzorów. Do ich wyrobu używa się również jedwabiu, aby podkreślić niektóre części wzoru, szczególnie przy wykonywaniu kwiatów. Osnowę wykonuje się z jedwabiu lub z bawełny.

Klasyczne: Dywany tkane w ośrodkach miejskich, w oficjalnych pracowniach, na stałych krosnach (w przeciwieństwie do nomadów). Ich wzory najpierw opracowywane są przez projektantów dywanów i rysowane na papierze. Plany te odtwarzane są wiernie przez tkacza w trakcie produkowania-tkania dywanu. Jednakże nawet w tych dywanach mogą zaistnieć niewielkie odchylenia w splocie.

Tkanina na jednej lub dwóch krawędziach dywanu: Niektóre dywany posiadają frędzle zaplatane przez nomadów wzduż jednej lub dwóch krawędzi, dzięki czemu powstaje kilim lub specjalny splot składający się z niewielkich warkoczy. Jest to technika wykorzystywana przez niektórych tkaczy aby uzyskać większą odporność dywanów lub poprostu w celu ukazania ich umiejętności tkackich. Przykłady

Kategoria Główna
Rodzaj
Pochodzenie
Wielkość/Kształt
Wzór
Jakość
Kolor

Pin it

Podobne Dywany, Które Mogą Cię Zainteresować

Isfahan
Isfahan 215x142
29019 zł
Isfahan
Isfahan 195x127
23539 zł
Isfahan
Isfahan 214x140
33640 zł

You have to choose at least two (2) carpets!

You can select up to six (6) carpets to compare!

Dywany, Które Już Widziałeś
Isfahan
Isfahan 203x130
34188 zł