Burchalow - Hamadan Dywan Perski 207x156

Burchalow - Hamadan Dywan Perski 207x156

Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:

  • Promocyjna Cena: 1257       80%
  • Cena Detaliczna: 6974 zł
  • Kod Dywanu: nmd12671-204
  • Wielkość: 207x156 cm
  • Grubość: Średni (5-10 mm)
  • Wiek: 0-20 (Nowe)
  • Pochodzenie: Iran/Persja
  • Włosie – Osnowa: Wełna w Bawełnie
  • Gęstość Pęczków: około 200.000 pęczków na m²
  • Kolory dywanu:

Dywany Burchalow: Nazwa dywanów tkanych w miasteczku Burchalow leżącym w północno-zachodniej Persji, na wschód od miasta Hamadan. Dywany te uznawane są za najlepsze dywany wykonywane w regionie Hamadan z powodu bardzo dobrej jakości błyszczącej wełny, użytej do ich wyrobu. Ich splot jest delikatny i skomplikowany. Subtelne, krzywoliniowe, tradycyjne wzory z okrągłymi medalionami zamiast rombów, sprawiają, że dywany te są wyjątkowe. Ich szerokie lamówki pełne kwiatów tworzą rodzaj pięknej ramki dla centralnych wzorów dywanu. Użyte w nich kolory mają głównie różne odcienie czerwonego, błękitnego, turkusowego i pomarańczowego.

Dywany Hamadan: Miasto Hamadan znajduje się w północno-zachodniej części Iranu, 300 km na zachód od Teheranu. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie i jest o nim wzmianka w Biblii pod nazwą Ekbatana. W centrum miasta znajduje się skup oraz magazyny dywanów tkanych w kilkuset pobliskich miejscowościach. Wiele z dywanów posiada swoją własną nazwę na rynku, np.: Nahawand, Tuiserkan, Malayer, Hosseinabad, Burchalow, Endżilas, Lilian, Khamse και Zandżan. Najprostrze dywany tkane w okolicy sprzedawane są pod nazwą Hamadan. Każda z miejscowości wyrobiła swój własny charakter w sposobie tkania dywanów, mają też odmienne wzory i kolory. Do wyrobu większości dywanów Hamadan wykorzystuje się dobrej jakości wełnę barwioną na różne kolory. Farby są naturalne i dominują odcienie niebieskiego indygo i czerwieni.

Nomadzkie: Dywany tkane przez nomadów. Ludy koczownicze przemieszczają się z miejsca na miejsce i nie osiedlają się na stałe na żadnym obszarze geograficznym. Wykonują oni ręcznie robione dywany na krosnach własnej produkcji. Dlatego też czasami mogą zaistnieć niewielkie różnice w trakcie tkania, co powoduje, że ich dywany mają nierównomierne kształty. Projektowanie dywanów odbywa się z pamięci i zależy w głównej mierze od chwilowej inspiracji poszczególnych rzemieślników. Z tego też powodu zdarza się, że ich dywany nie posiadają jednolitego wzoru na całej swojej powierzchni.

Tkanina na jednej lub dwóch krawędziach dywanu: Niektóre dywany posiadają frędzle zaplatane przez nomadów wzduż jednej lub dwóch krawędzi, dzięki czemu powstaje kilim lub specjalny splot składający się z niewielkich warkoczy. Jest to technika wykorzystywana przez niektórych tkaczy aby uzyskać większą odporność dywanów lub poprostu w celu ukazania ich umiejętności tkackich. Przykłady

Abrasz: Ze względu na odmienny stopień natłuszczenia włosia oraz różnej zawartości soli podczas procesu barwienia, wełna wykazuje nierównomierną chłonność ilości barwnika. Przed rozpoczęciem tkania nie jest to aż tak widoczne. Natomiast podczas samego tkania powstają rzędy o odmiennych odcieniach tego samego koloru. Efekt ten zwany jest Abrasz – co w języku perskim znaczy „chmurka” - demonstruje ono naturalność i autentyczność włosia, do którego wyrobu nie zostały użyte żadne środki chemiczne. Przykłady

Kategoria Główna
Rodzaj
Pochodzenie
Wielkość/Kształt
Wzór
Jakość
Kolor

Pin it

Podobne Dywany, Które Mogą Cię Zainteresować

Endżilas - Hamadan
Enjelas - Hamadan 193x153
1468 zł
Zandżan - Hamadan
Zanjan - Hamadan 198x144
1386 zł
Zandżan - Hamadan
Zanjan - Hamadan 216x153
1140 zł
Burchalow - Hamadan
Borchalou - Hamadan 196x149
1455 zł
Tuiserkan - Hamadan
Tuyserkan - Hamadan 200x153
1490 zł
Zandżan - Hamadan
Zanjan - Hamadan 196x150
1429 zł
Zandżan - Hamadan
Zanjan - Hamadan 201x155
1576 zł
Zandżan - Hamadan
Zanjan - Hamadan 203x145
1252 zł

You have to choose at least two (2) carpets!

You can select up to six (6) carpets to compare!

Dywany, Które Już Widziałeś
Burchalow - Hamadan
Borchalou - Hamadan 207x156
1257 zł