Jalameh - Kaszkaj Dywan Perski 336x113

Jalameh - Kaszkaj Dywan Perski 336x113

Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:

  • Promocyjna Cena: 1628       50%
  • Cena Detaliczna: 4655 zł
  • Kod Dywanu: gbh3848-755
  • Wielkość: 336x113 cm
  • Grubość: Gruby (>10 mm)
  • Wiek: 0-20 (Nowe)
  • Pochodzenie: Iran/Persja
  • Włosie – Osnowa: Wełna w Wełnie
  • Gęstość Pęczków: około 75.000 pęczków na m²
  • Kolory dywanu:

Dywany Yalameh: Zwane są tak dywany tkane przez nomadów Jalameh, którzy mieszkają w prowincji Fars w południowej Persji. Ich kolory to zwykle czerwony, granatowy, brązowy i pomarańczowy. Do ich wyrobu używają bardzo miękkiej wełny. Zdobienia zazwyczaj posiadają duże, powtarzające się medaliony z geometrycznymi wzorami i przedstawieniami zwierząt i ludzi rozrzuconych po powierzchni dywanu. Dywany Jalameh przypominają dywany Sziraz.

Dywany Kaszkaj: Dywany Kaszkaj są wykonywane przez nomadów żyjących w górzystym rejonie południowo-zachodniego Iranu, głównie w prowincjach Fars, Kuzestan, i południowym Isfahanie, a przede wszystkim w okolicach miasta Sziraz. Ich dywany cechuje duże zagęszczenie pęczków oraz zróżnicowane wzornictwo, natomiast główne kolory, to głęboka czerwień i niebieski. W miejscach tych tkacze wyrabiają dywany, kilimy oraz wiele dekoracyjnych wyrobów tkackich (wstążki, torebki, itp.), na których przedstawiają sceny ze swojego życia używając przedstawień ludzi, zwierząt, ptaków, drzew i kwiatów. Można spotkać także przedstawienia historycznych zabytków, głównie Persepolis.

Nomadzkie: Dywany tkane przez nomadów. Ludy koczownicze przemieszczają się z miejsca na miejsce i nie osiedlają się na stałe na żadnym obszarze geograficznym. Wykonują oni ręcznie robione dywany na krosnach własnej produkcji. Dlatego też czasami mogą zaistnieć niewielkie różnice w trakcie tkania, co powoduje, że ich dywany mają nierównomierne kształty. Projektowanie dywanów odbywa się z pamięci i zależy w głównej mierze od chwilowej inspiracji poszczególnych rzemieślników. Z tego też powodu zdarza się, że ich dywany nie posiadają jednolitego wzoru na całej swojej powierzchni.

Abrasz: Ze względu na odmienny stopień natłuszczenia włosia oraz różnej zawartości soli podczas procesu barwienia, wełna wykazuje nierównomierną chłonność ilości barwnika. Przed rozpoczęciem tkania nie jest to aż tak widoczne. Natomiast podczas samego tkania powstają rzędy o odmiennych odcieniach tego samego koloru. Efekt ten zwany jest Abrasz – co w języku perskim znaczy „chmurka” - demonstruje ono naturalność i autentyczność włosia, do którego wyrobu nie zostały użyte żadne środki chemiczne. Przykłady

Kategoria Główna
Rodzaj
Pochodzenie
Wielkość/Kształt
Wzór
Jakość
Kolor

Pin it

Podobne Dywany, Które Mogą Cię Zainteresować

Gabbeh - Kaszkaj
Gabbeh - Qashqai 323x104
2056 zł
Baktjar - Kaszkaj
Bakhtiari - Qashqai 322x120
1922 zł
Gabbeh - Kaszkaj
Gabbeh - Qashqai 332x123
1986 zł
Gabbeh - Kaszkaj
Gabbeh - Qashqai 322x127
1986 zł

You have to choose at least two (2) carpets!

You can select up to six (6) carpets to compare!

Dywany, Które Już Widziałeś
Jalameh - Kaszkaj
Yalameh - Qashqai 336x113
1628 zł